“YA-GAFFAR” ESMASI VE FAYDALARI

GAFFAREL-GAFFAR;Kullarının hatalarını ve günahlarını sürekli ve tekrar  tekrar,çokca affedip bağışlayan.Affetmesinin bir özelliği olarak,kulunun işlediği günahları kendisine unutturan anlamına geldiği de kaydedilmemektedir.Hiç şüphe yok ki onlarca ayet,yüzlerce hadiste yüce allah’ın kullarına karşı çok merhametli ve çok bağışlayıcı  olduğu hatırlatılmaktadır.

Ebced değeri  ve zikir saati:
Ebced değeri (1281) Zikir saati Zühre,Günü Cuma dır.
Özellikler, ve Bazı Faydaları:

 • EL-GAFFAR isminin zikrine devam eden kimseyi, yüce Allah himayesi altına alır.Devlet veya amirlerine tarafından yapılabilicek  zulümden,zorba ve zalimlerin şerrinden korur.
 • Bu ismi zikreden kimse  Allah’a sığındığı için,Onun himayesine  girer.Bu vesileyle o kişinin başına gelebilecek her türlü kaza ve bela kapılarını kapatır.Günahlara karşı korur.Ayrıca, o kimseyi günahlardan tevbe etmesi için fırsat ve imkan tanır.Kendi korku ve sevgisini o kulunun kalbini yerleştirir.
 • Kavga edene karşı “EL-GAFFAR”ismini  “YA GAFFAR” şeklinde okuyup üflemek ,kavgayı durdurur ve sakinlik verir.
 • bağışlanmak isteyenler Cuma günü 100 defa ,rızkında bereket,mal ve evladında hayır isteyenler her gün 70 defa okuyup arkasından”estafurullahe innehü kane gaffara” diye dua  etmektedir.
 • Bilhassa sıkıntılı ve üzüntülü hallerde çekilen istiğfarlar  yani bu isme sığınma şekli olan “estafurullahhe’l-azim ve etübü ileyh” cümlesi, insanı rahatlatır ve huzura kavuşturur.Çünkü ruhun yer çekimi olan günahlar ,ruhu yıprattığı yırtıp kanattığı için acı verir ve üzer.Bunun tedavisi de ancak dua ve isitğfardır.
Arama etiketleri : ya gaffar,el gaffar,ya gaffar anlamı,ya gaffar ne demek,ya gaffur,zikir cekmenin faydalari,ya gaffar ya allah,ya gaffar ya settar

3 ““YA-GAFFAR” ESMASI VE FAYDALARI

 1. El Gaffar

  Günahları çok örten, mağfireti çok olan, kullarının günahlarını pek çok bağışlayan .
  Ya Gafûr: Kullarının günahlarını çok örten, onları cezalandırmayan ve bağışı bol olan anlamına gelen Yüce Allah’ın İsm-i Şerifidir
  ikiside aynı anlamda ben günahların affolunmasını ve özellkle örtlmesi icin hangisini .çekeym bilemedim

  • Canım kümracığım.ya Gafur çek.Ama Gaffar da çekilmesi çok iyidir.Bşrde günahların örtülmesi için “Ya Settar” var onuda oku.Allaha emanet ol.Estağfirullah el azim ve etübü ileyk” bunu günde 100 defa çek.Görüşmek üzere.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>