Recep ayı faziletleri ve ibadetleri

recep Recep ayında yapılan ibadetlerin ölçüleri ve sevabı,Allah katında gizlidir.Onların haddi ve hesabı olmaz.Bu amellerin karşılığı süpriz bir hediye paketi gibi bize geri gelecektir.

Rasulullah(s.a.v)  şöyle buyurumuştur.“Recep ayı Allah’ın ayıdır.Şaban ayı benim ayımdır.Ramazan ayı da ümmetimin ayıdır.”

Receb-i Şerifin ilk günü bir kimse oruç tutsa,Allah-ü Teala onun bu orucunu yetmiş yıllık günahlara kefaret eder.

Senenin dört gecesinde dikkatli olmamız, o geceleri ibadetle geçirmemiz lazımdır.Allah-ü Teala o gecelerde rahmetini saçar.Bu geceler; Receb-i Şerifin ilk gecesi,Şaban’ın 15 nci gecesi ve ramazan  ve kurban bayramı gecesi,aşure gecesidir.

Bir hadisi şerifte de “Beş gece vardır ki,o gecelerde edilen dualar reddedilmez.”

 • Recep ayının ilk gecesi.
 • Şaban ayının 15. gecesi.
 • Cuma gecesi.
 • Ramazan bayramı gecesi.
 • Kurban bayramı gecesi.

Recep ayında yapılacak ibadetler.

 • Recep ayında istiğfarı çok yapın.Allah Teala’nın recep ayının her saati içinde cehennemden azad ettiği kimseler vardır.Cennette Allah-ü Teala’nın yarattığı köşk ve binalar vardır. O şehirde ancak recep ayında oruç tutanlar girecektir.
 • Her kim Recep ve Şaban aylarında 7′şer defa “Estağfirullahel azim ellezi la ilahe illa hu,el hayyel kayyume ve etubü ileyhi tevbete abdin zalimin li  nefsihi la yemlikü li nefsihi mevten ve la hayaten ve la nüşura.” derse,Allahü Teala hafaza meleklerine buyuruyor.” O kulumun günah defterini yırtınız.”
 • Recebin 1′nci günü oruç tutanlara 3  senelik,2′nci günü oruç tutanlara 2 senelik, 3′ncü günü oruç tutanlara 1 senelik nafile oruç sevabı verilir.Bu,hadisi şerif ile sabittir.3 günden sonra  her güne birer ay oruç sevabı verilir.
 • Receb-i Şerif Cenab-ı Hakk’a mahsus bir ay olduğu için Zatı İlahi’yi bildiren İhlas Suresi’ni çok okumak lazımdır.Bilhassa bu aya hürmet olarak günde 11 defa İhlası Şerif okumalı,tevhid,istiğfar ve selavatı şerifeyi ihmal etmemelidir.
 • Bu ayda 2 kandil vardır.1.ilk Cuma gecesi Regaip kandilidir.2.si ise yirmiyedinci gecesi Miraç kandilidir.
 • Receb ayında her gün,başında ve sonunda 7′şer Fatiha okumak suretiyle 100 ihlası şerif okumak çok sevaptır.
 • 13,13,15′nci günleri oruç tutanlar,bu sünneti şerifeyi yerine getirdiklerinden,nice hastalıklardan şifa bulurlar.
 • Recep ayının ilk gecesinden yapılan dua muhakkak kabul olunur.Recep ayının ilk gecesinde yatsı namazından sonra iki rekat Allah rızası için namaz kılar,selam verdikten sonra “Allahümme barik lena fi Recebe ve Şa’bane ve belliğna Ramazane” (Allah’ım Recep ve Şaban aylarını benim için mübarek eyle.Ve Ramazan ayına kavuştur.) diyerek dua ederse,her ne dilerse kabul olunur.
 • Bir kimse Receb ayının başından onuncu güne kadar her gün 100   defa “Sübhanel hayyil Kayyum.” onbirinci günden sonra “Sübhanellahi’l Ehadi’s Samed”, Yürmi birinci günden oruzuncu gününe kadar da “Sübhanerrauf” derse yüce Allah(c.c)’ın o kimseye takdir buyuracağı mükafata sınırsızdır.
 • Herhangi bir kimse,çoluk çocuk muhtaç bir kimseye sadaka verse,yahut önemli bir işini görüp ihtiyacını giderse veya gözleri görmeyen birini eliden tutup gideceği yere götürse,yüce Allah(c.c) o kmsyeye saçının sayısınca sevap verir.O kadar günahları bağışlanır,cehennem azabından kurtulur.

 

Arama etiketleri : recep ayı 2013,recep ayı 2013 ne zaman,receb ayı 2013,2013 reçep ayı,recep ayı ne zaman bitiyor 2013,receb ayının 15,recep ayinin 15 gunu 2013,recep ayının başlangıcı 2013

18 “Recep ayı faziletleri ve ibadetleri

 1. recebin ilk gecesi cumagünu cuma aksam namazndan snraki zaman degilmi?Allah nasip ederse haftaya dogumum var dogum sırasında edilen dua kabul oluyor diolar fazilet bakımımdan bilginiz var mı?3aylarda dogum yapmak daha acaba hayır getirir mi?şimdiden tesekkür ederim.

 2. Recep ayının ilk günü 11 Mayıs Cumartesi ama ilk gecesi cumayı cumartesiye bağlayan gece mi yoksa cumartesi yi pazara bağlayan gecemi ?

 3. Bayan Cahan ( turkmenistan)

  Slm
  Benim gunahim cok.
  Elimden geldigince İstigfar yapmaya calisyom bes vakit namazimi kilyom salavat getirmeye calisyom bol yani elimden geldigini yapmaya calisyom. Benim ytigim istigfar su: Estağfirullah min külli mâ kerihallah Estagfirullahel azîm ellezî lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyûme ve etûbü ileyh. Bundan daha faziletli istigfar varsa bana yazabilirmisiniz tesekurederim

 4. Bayan Cahan ( turkmenistan)

  Bide su soruma cevap bekliyom lutfen
  Ben normalde gusul alirkn hanefi meshebi diye niyet ederek gusul alyom
  Normal namaz kilmak isterkende hanefi diye abdest alyom
  Sorum su
  Kadin beyaz akinti var bende azcikda olsa oluyo ve her seferrinde tekrar abdest alyom eger namaz abdesti alirken maliki meshebine niyet ederek abdest alirsam sakincasi varmi malikide abdestin bozulmadigini duydum akinti oldugunda yani sag olun

  • tekrar abdest almak şart değil diye biliyorum siz bu soruyu bir hocaya sorun ben hoca değilim yanlış cevap vermek ,istemiyorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>